Praca nie musi być nudna ! Najdziwniejsze i najzabawniejsze historie z rynku pracy - wyszukuje redakcja GazetaPraca.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Pracujesz na zmiany? Masz większe ryzyko cukrzycy

Rotacyjny system pracy obejmujący co najmniej trzy nocne zmiany w miesiącu może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała i ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 u kobiet - przestrzegają naukowcy, których badania ukazały się w piśmie "PLoS Medicine".

Naukowcy z Harvardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego przeanalizowali informacje dotyczące ponad 177 tys. Amerykanek w wieku 25-67 lat, które brały udział w serii badań Nurses' Health Study. Na początku badań około 60 proc. pielęgniarek przepracowało więcej niż jeden rok w trybie zmianowym.

- Długoterminowa praca zmianowa jest ważnym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2, przy czym ryzyko to jest tym większe, im więcej lat pracujemy w takim systemie - mówi An Pan, główna autorka badań.

W przypadku pielęgniarek, które pracowały w systemie zmianowym przez 3-9 lat ryzyko cukrzycy wzrastało o 20 proc. Jeżeli kobiety przepracowały w ten sposób 10-19 lat wzrastało ono o 40 proc, a wśród pań, które pracowały ponad 20 lat - o 58 proc. Czynnikiem, który częściowo przyczyniał się do wzrostu ryzyka była masa ciała.

Obecnie naukowcy planują przeprowadzić podobne badania wśród mężczyzn i uwzględnić różne grupy etniczne. Kolejnym krokiem będzie poznanie mechanizmów warunkujących tę zależność. Wcześniejsze prace wskazywały m.in. na związek pracy zmianowej z zaburzeniami snu, otyłością i zespołem metabolicznym, które są czynnikami ryzyka cukrzycy (PAP, mp).


czwartek, 05 stycznia 2012, gazeta.praca

Polecane wpisy

  • Jak Facebook może zaszkodzić w pracy?

    Umiejętne korzystanie z mediów społecznościowych to - jak przekonują specjaliści - ważny element budowania wizerunku firmy. Chętnie korzystają z nich także prac

  • Nowy typ menedżera - w zgodzie z prawami natury

    Technika od zarania wykorzystuje prawa natury. Podobnie zaczyna postępować współczesna ekonomia wprowadzając „menedżment ewolucyjny”, opierający się

  • Co twój szef chce pod choinkę?

    Nastał okres przygotowań podarunków biznesowych. Co ciekawe, jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród managerów, nie są oni zainteresowani tradycyjnymi, luksu

Komentarze
jan.szczepan
2013/09/24 14:38:42
O ja, to chyba muszę się zbadać :)
-
3ewakucharska
2013/10/28 21:20:40
TA CHOROBA TO ZJAWISKO / COŚ W TEMACIE!
___________________________________________________________________________
ZOBACZ ZATEM: NISKIE WĘGLOWODANY. (NEWS)
Niezbędna, kreatywna energia.

CUKRZYCA TYPU 2. MOŻNA JĄ POKONAĆ. *****
BH.304.
a._: luszczyca.info/viewtopic.php?p=28207#28207

___________________________________________________________________________
-
2014/03/27 13:53:13
Pracuję w firmie, która montuje podgrzewacze elektryczne na dwi zmiany i czuję się równie dobrze jak teraz ;]