Praca nie musi być nudna ! Najdziwniejsze i najzabawniejsze historie z rynku pracy - wyszukuje redakcja GazetaPraca.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Jak stawiać pierwsze kroki w nowej pracy - kilka rad

Czy wchodząc w nowe środowisko w miejscu pracy lepiej być rzutkim i głośnym, czy raczej spokojnie obserwować zachowanie kolegów i panujące obyczaje? Kilka rad na udany start.

Wchodząc w nowe środowisko w nowym miejscu pracy nie należy od razu zwracać na siebie uwagi głośnym zachowaniem, lecz raczej spokojnie obserwować i analizować obowiązujące reguły.

Do obowiązku przełożonego należy wprowadzenie nowego pracownika i przedstawienie go zespołowi, z którym będzie pracował. Nie trzeba więc samemu robić rundy po całym biurze, by się przedstawić. O to, jaki dress-code panuje w firmie można zapytać np. sekretarkę szefa.

Pierwsze kroki

Przyjęte jest na przykład by "ocieplić" stosunki w zespole przynosząc jakiś mały poczęstunek dla najbliższego grona. Lecz nie pierwszego dnia, tylko po jakimś czasie, kiedy już ma się orientację, jak dalece zwyczaj ten jest w zespole pielęgnowany. Nie należy jednak czekać z tym, aż upłynie tzw. czas próbny trzech miesięcy lub pół roku. Trzeba samemu mieć uczucie, że w nowym miejscu pracy już się okrzepło i zostało zaakceptowanym przez grono koleżanek i kolegów.

O zwyczaje panujące w firmie można zawsze dyskretnie zapytać osobę, która jest w zespole "przewodnikiem stada" na gruncie towarzyskim. Poczęstunek taki nie powinien być zbyt wystawny, czyli zamiast kanapek z kawiorem i szampana stosowniejsze będzie ciasto własnego wypieku lub pudełko luksusowych czekoladek.

Rozważne pytania

Jeżeli firma oferuje nowym pracownikom możliwość obejrzenia całego miejsca pracy czy zakładu produkcyjnego, koniecznie należy z tego skorzystać. Po pierwsze dobrze widziane jest podchwycenie takiej oferty, jako przejaw zainteresowania nowym stanowiskiem. Poza tym jest to możliwość lepszego rozeznania w działalności firmy i zdobycia dodatkowych informacji. Rozsądne pytania "na temat" będą świadczyć o zaangażowaniu w nowe zadania.

Nerwowości i niepewności, jaką ma się z reguły wchodząc w nowe środowisko nie należy maskować zbyt głośnym zachowaniem i nie trzeba zwracać na siebie uwagi. Jest to zupełnie zrozumiałe, że w nowym otoczeniu ludzie stają się bardziej cisi i powściągliwi, niż są normalnie. Lepiej jest uważnie słuchać niż samemu za dużo mówić. Lepiej wykazać się konkretnymi osiągnięciami niż opowiadać o tym, jak dobrym było się w poprzedniej pracy. Nikt w pierwszych dniach nie oczekuje od nowych pracowników, że będą mieli dojrzałe koncepcje rozwiązania najpilniejszych problemów firmy czy ratowania koncernu.

Nadgodziny z umiarem

W pierwszych dniach nikt nie oczekuje też od nowych pracowników, że będą robili nadgodziny. Należy trzymać się czasu pracy określonego w umowie i nie zaczynać swojej kariery w nowym miejscu od spóźnień. Jeżeli szef poprosi o dokończenie zleconego zadania, pomimo że czas pracy się już skończył, odmowa nie byłaby w dobrym tonie.

W otoczeniu, w którym zaczęło się pracę niezbyt dobrze widziane jest "markowanie rewiru" prywatnymi zdjęciami, trofeami czy gadżetami. Należy też upewnić się, czy niektóre rzeczy nie są wręcz zabronione, jak na przykład robienie zdjęć w zakładach produkcyjnych czy laboratoriach badawczych i konstrukcyjnych. (Małgorzata Matzke, Deutsche Welle - Redakcja Polska)

środa, 18 stycznia 2012, gazeta.praca

Polecane wpisy

  • Biurowy savoir-vivre na Nowy Rok

    Noworoczne spotkania w gronie kolegów z pracy są zawsze czymś wyjątkowym. Jednak nawet w luźnej atmosferze obowiązują reguły, których w imię własnej kariery lep

  • Jak Facebook może zaszkodzić w pracy?

    Umiejętne korzystanie z mediów społecznościowych to - jak przekonują specjaliści - ważny element budowania wizerunku firmy. Chętnie korzystają z nich także prac

  • Nowy typ menedżera - w zgodzie z prawami natury

    Technika od zarania wykorzystuje prawa natury. Podobnie zaczyna postępować współczesna ekonomia wprowadzając „menedżment ewolucyjny”, opierający się

Komentarze
wgajewski1
2012/01/31 13:56:13
czasem doradcy mówią o pierwszych 100 dniach w nowej pracy, które są kluczowe dla zaaklimatyzowania się nowego pracownika i na podstawie tego okresu można już wnioskować o rezultatach i wynikach, które może osiągnąć dany człowiek.
-
Gość: COGITORS, *.acuarius.pl
2012/02/20 12:33:07
Uważnie obserwować - owszem, ale też nie wstydzić się zadawania pytań! Wtedy wszyscy zobaczą zaangażowanie i chęć działania pracownika.
-
Gość: COGITORS, *.acuarius.pl
2012/02/20 12:35:58
Uważnie obserwować - owszem, ale też nie bójmy się zadawania pytań! Zwłaszcza na początku, zawsze wtedy łatwiej uniknąć błędów i czasu. A i przełożony zauważy, że nam zależy i jesteśmy zaangażowani.
-
Gość: Iza Kaźmierczak, *.static.icpnet.pl
2012/05/06 12:30:33
Cześć, fajny artykuł. Dzięki za wskazówki. :)
-
Gość: globalcare, *.dynamic.gprs.plus.pl
2012/12/26 21:08:36
Według mnie ważną rzeczą jest z jakim nastawieniem przychodzę do nowej pracy. Uśmiech, chęć rozmowy i otwartość na innych na pewno pomogą w przełamaniu pierwszych lodów.
-
2013/01/07 11:50:05
Wspaniale z tym że moim pracowdawcą została ostatnio kancelaria notarialna. Wrocław ma rózne kancelarie ale ja chyba trafiłem najlepiej jak mogłem gdyż atmosfera jest wyśmienita !:)
-
2013/09/01 23:15:09
To wszystko nie jest takie proste jak się wydaje. Zamiast pracy wolę mmo rpg free
-
2013/09/16 13:23:16
Moim najgorszym pomysłem była sprzedaż spółki i liczenie że odzyskane pieniądze same zapracują pod materacem. Teraz po roku wakacji muszę czegoś szukać, bo szybko się oszczędności rozeszły...
-
Gość: JustynaCiećwierz, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/09/19 10:06:58
Osoby zainteresowane dalszym zgłębianiem tematem odsyłam do artykułu "W nowej pracy" tinyurl.com/q2ezgnl
-
rcp.1
2013/11/19 14:58:04
Ciekawe wskazów, zastanawiam się tylko, czy jeżeli chodzi o ten poczęstunek na początek, to nie lepiej jednak zrobić tego na samym początku, bo tak po jakimś czasie to trochę dziwnie.
-
2014/01/09 10:14:58
Pamiętajcie przy okazji nowej pracy, że rozliczenie podatku przez internet tudzież osobiście was nie ominie! U nas jak przychodzą nowi po studiach, którzy często w ogóle się jeszcze nie rozliczali, podatek jest dla nich jakimś strasznym koszmarem. Lepiej sie od razu zapoznać i nie denerwować.
-
burglin2
2014/10/03 11:20:07
Ja jak startowałem jako broker ubezpieczeniowy miałem bardzo komfortową sytuację, zero stresu i praca przyjemna. Hej
-
pracoluz
2015/10/12 10:39:28
ciekawy artykuł, przydatne wskazówki, jeszcze jakieś odnośnie współpracy i byłoby git.
-
boddekk
2016/06/14 18:02:04
Szukacie ciekawych ofert pracy ? Jeśli interesuje was praca za granicami naszego kraju to koniecznie zajrzyjcie na www.ogloszenia.informacje.co.uk ciekawy, nowoczesny portal z ogłoszeniami o prace !
-
2018/11/20 19:37:28
A jak wyglada obecnie sprawa urzędu skarbowego wobec osób pracujących za granicą? słyszałem dużo o tym że zostaje nam naliczony podwójny podatek jeżeli zjeżdżamy do Polski, jak to sie ma do rzeczywistości? chce skorzystać z formy rozliczeń tej firmy www.euro-punkt.pl ponieważ zjeżdżam w Grudniu już na stałe, siedziałem dwa lata w Niemczech i odłożyłem sobie sporą sumkę i jakoś nie mam ochoty oddawać wszystkiego Państwu, czy tyczy sie to tylko UK?
-
Gość: radcaprawny-trojmiasto.pl, *.dynamic.gprs.plus.pl
2019/01/20 11:12:00
Na pewno trzeba być otwartym na innych. Najważniejsze jest zdobyć zaufanie wśród wspólpracowników i jakoś się z nimi spróbować dogadać.