Praca nie musi być nudna ! Najdziwniejsze i najzabawniejsze historie z rynku pracy - wyszukuje redakcja GazetaPraca.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Szkolenie dla niezadowolonych z pracy

Na temat dobrego samopoczucia w pracy napisano już tomy poradników. Ale nie przeprowadzono jeszcze szkolenia online. Na ten pomysł wpadł jeden z niemieckich portali pracy www.stellenanzeige.de.

W niemieckim słowniku pojawiło się ostatnio nowe słowo: Webinar. To połączenie słów Web czyli sieć i Seminar czyli seminarium. W skrócie mowa o internetowym kursie, w którym uczestnicy mają szansą na aktywny udział w zajęciach, prawie jak w szkole, tylko zamiast tablicy mają monitor komputera. Pomysł ten postanowił wykorzystać jeden z niemieckich portali pracy i zaoferował swoim członkom darmowe szkolenia na temat szczęścia i satysfakcji w miejscu pracy.

Uczestnicy podczas godzinnego treningu zmierzą się z ważnymi pytaniami: co wpływa na szczęście w pracy, dlaczego taka analiza i świadomość może mieć pozytywny wpływ na rozwój kariery i jak w końcu odnaleźć zawodowe zadowolenie.

Pasja, wymagania i możliwości

Zdaniem trenerów odczuwanie satysfakcji z pracy wynika z własnego nastawienia. To gwarantuje przede wszystkim pasja do działania. Jeden z ekspertów badających te zagadnienia, Mihaly Csikszentmihalyi twierdzi, że nie można być przez cały czas szczęśliwym, dlatego tak ważne są impulsy, które motywują nas do dalszej pracy. Jego zdaniem odczuwana euforia i satysfakcja jest stanem chwilowym. Ludzie, którzy pracują z pasją, zazwyczaj też odnoszą większe sukcesy i są dobrymi fachowcami. Idealna sytuacja to taka, w której oprócz zapału do pracy, jasno określone są jej wymagania, a pracodawca stwarza odpowiednie możliwości do jej realizacji.

Rady praktyczne

Ale teoria to nie wszystko. Na każdym szkoleniu uczestnicy dostają praktyczne rady, jak zaprezentowane idee wcielić w życie. Zadanie polega na nazwanie wszystkich czynników, które odpowiedzialne są za odczuwanie chęci i energii do działania.

Uczestnicy podczas treningu mogą zadawać także indywidualne pytania i konsultować się z trenerem. To, czy portal rzeczywiście pozwolił niektórym prawdziwie cieszyć się pracą, nie zostało jeszcze stwierdzone. (dpa / Anna Macioł, Deutsche Welle - Redakcja Polska) 

czwartek, 08 grudnia 2011, gazeta.praca

Polecane wpisy