Praca nie musi być nudna ! Najdziwniejsze i najzabawniejsze historie z rynku pracy - wyszukuje redakcja GazetaPraca.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Stresowi w pracy powiedz „nie”

Według badań OBOP, zdecydowana większość Polaków cierpi ze względu na zbyt wysoki poziom stresu w ich życiu. Skarżyło się na to aż 85 proc. respondentów. Zaledwie 15 proc. twierdziło, że nie są przesadnie zestresowani i na ogół były to osoby po 50. roku życia, emeryci lub renciści już nieaktywni na rynku pracy. Pośród osób aktywnych zawodowo zestresowani byli niemal wszyscy, bo to właśnie praca i kłopoty z nią związane są głównymi przyczynami powstawania stresu.

Problem ten dotyczy nie tylko Polaków. Jak podał serwis blog.betterworks.com, aż 71 proc. Amerykanów uważa swoją pracę za stresującą. Z kolei deklarowane przez pracowników permanentne obniżenie produktywności to tylko jeden z problemów wynikających ze zbyt dużego napięcia. Inne to kłopoty z koncentracją, bóle głowy, apatia, niepokój, złość, problemy skórne i żołądkowe, a nawet obniżenie popędu seksualnego.

Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, uważaj. W skrajnych przypadkach mogą się one przerodzić w tak poważne schorzenia jak np. miażdżyca, nadciśnienie, czy depresja. To z kolei zawiedzie cię na długi urlop, niestety w szpitalnym łóżku. Amerykanie przekonują nawet, że stres jest skorelowany z kondycją całej gospodarki, bo pracownicy, zamiast wykonywać swoje obowiązki muszą się zmagać z jego skutkami. To z kolei zmniejsza zysk generowany przez całą amerykańską gospodarkę nawet o 10 proc.

Niestety, mimo tak dużej skali problemu, Polacy ciągle nie wiedzą jak radzić sobie z nadmiarem stresu. Jak wynika z danych OBOP, co dziesiąty ankietowany twierdzi, że sposobem na rozładowanie napięcia jest palenie papierosów. Z kolei 7 proc. badanych przyznaje, że pod wpływem stresu sięga po alkohol. Drugie tyle nadmiernie się objada, a 17 proc. gnuśnieje oglądając telewizję. 

Jest jednak zestaw prostych aktywności, które skutecznie zmniejszają wpływ stresu zarówno na sferę psychiczną, jak i fizyczną. Jak przekonują autorzy z Betterworks.com, zamiast ślęczeć przed telewizorem warto udać się na sesję ze specjalistą od akupunktury.

Osoby zestresowane są piekielnie spięte, a to blokuje równomierny przepływ energii w organizmie. Regularne wbijanie małych igiełek w odpowiednie punkty na ciele usuwa blokady energetyczne, rozluźnia i zwiększa ciśnienie krwi, łagodząc tym samym objawy stresu.

Jeśli boisz się igieł, idź na trening - basen, siłownia, sporty walki, rower, bieganie, cokolwiek.

Aktywność fizyczna rozładowuje napięcie, wzmaga produkcję endorfin (hormonów szczęścia), poprawia siłę woli i wymusza koncentrację na przedmiocie ćwiczeń, a nie na zawodowych kłopotach. Sportowcy amatorzy łatwiej radzą sobie ze stresem i z problemami niż ich koledzy, którzy boją się spocić.

Innym sposobem na zniwelowanie poziomu stresu jest masaż - poprawnie wykonany rozluźnia i odpręża.

Organizm zestresowanego pracownika produkuje kortyzol zwany hormonem stresowym. O ile czasami jest pożądany, to w nadmiernej ilości, czyli u osób zestresowanych, szkodzi. Jak przekonuje portal, masaż jest skutecznym sposobem na znaczne obniżenie poziomu tego hormonu.

Jeśli chcesz się "wyluzować", warto pomyśleć także o jodze.

To nieforsowna dyscyplina łącząca harmonijny, wolny ruch, rozciąganie i głębokie oddychanie. Przez to jest bezkonkurencyjna jeśli chodzi o rozluźnienie i odprężenie.

To tylko niektóre sposoby dzięki którym pracownicy mogą obniżyć poziomu stresu i odsunąć od siebie zgubne efekty jego nadmiaru. Pracodawcom proponujemy natomiast, żeby zagwarantowali swoim podwładnym karnety na masaże, basen czy siłownię, bo rozluźniony pracownik to czysty zysk dla ich przedsiębiorstwa. Wzrosną morale i efektywność, a to z kolei wpłynie na dobrą atmosferę w pracy i większe zyski dla firmy. (bsn)

czwartek, 01 grudnia 2011, gazeta.praca

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: chudy, *.home.aster.pl
2011/12/04 11:26:44
Powiedzialem stresowi w pracy nie !, zwolnilem sie ;)
-
2011/12/04 12:37:58
Kiciu, Autorze, co to jest "równomierny przepływ energii w oranizmie"? To jakieś ZEN czy co?
-
Gość: zestresowana, *.mtvk.pl
2011/12/04 15:41:32
Pracuję w szpitalu, który odbiera zdrowie pracownikom.
-
Gość: kot, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/12/05 07:34:39
A co ma zen do przepływu energii ? Poczytaj trochę...
-
Gość: , *.dynamic.gprs.plus.pl
2011/12/27 15:07:06
osoby niepełnosprawne w Z.P.Ch są Mobingowane, bo pracodawcy twierdzą ze tam pracują> Tania Siła Robocza" Mozna tych niepełnosprawnych zyły wyciągac bo jak się nie uda to zwolnią. Przyjdzie drugi z drugą grupą a jeszcze lepiej z pierwsą grupą wieksy zysk zdopłat od panstwa. Czym są Z.P.chronionej? Ko mi odp.
-
Gość: perfumy, *.promax.media.pl
2012/01/27 15:04:58
Witam
Poco pracować na etacie skoro można skorzystać z niesamowitej możliwości jaki daje nam branża MLM i to w polskiej firmie która wygenerowała w ciągu kilku lat ponad miliard złotych dochodu. Zapraszam do współpracy z firmą FM Group która ma takie branże jak :
Perfumy
Chemia Gospodarcza
telefonia i internet bezprzewodowy
Produkty make up

kontakt: lukasz92kwiatkowski@wp.pl
-
edw.ard
2012/06/21 21:47:15
STRES, A OPTYMISTYCZNA ENERGIA DLA KOMÓREK NERWOWYCH NASZEGO MÓZGU. ODŻYWIANIE CZŁOWIEKA W XXI WIEKU/INFO. (BIOLOGICZNA POMOC !!). *****

PRAWIDŁOWA, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
Tzw. dla współczesnego człowieka powinna AKCEPTOWAĆ wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone REGUŁY. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU CHORÓB/OTYŁOŚCI, WAŻNA JEST WIEDZA:
Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość wszelkich tłuszczów, NISKICH węglowodanów, WYSOKICH węglowodanów; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. To wystarcza, aby samemu DECYDOWAĆ o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania wszelkich chorób. Lekarz rodzinny zdecydowanie, też nam to potwierdzi.

Skrót adresu strony w Internecie: INSTYTUTIRL
ADRES: www.instytutirl.com.pl/

BH.305.
ENGLISH VERSION: www.instytutirl.com.pl/index9.php

Biologia, medycyna.