Praca nie musi być nudna ! Najdziwniejsze i najzabawniejsze historie z rynku pracy - wyszukuje redakcja GazetaPraca.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Nowy typ menedżera - w zgodzie z prawami natury

Technika od zarania wykorzystuje prawa natury. Podobnie zaczyna postępować współczesna ekonomia wprowadzając „menedżment ewolucyjny”, opierający się na odkryciach Charlsa Darwina.

Co wspólnego ma ryba z sms-em? Czego może się nauczyć menedżer z faktu wymarcia dinozaurów? Co łączy symbiotyczną egzystencję zebr i antylop gnu z konkurencją dwóch przedsiębiorstw?  Spontaniczną reakcją na te pytania będzie tylko wyraz niedowierzania na twarzy i wzruszenie ramionami. Jednak przy bliższym zapoznaniu się z procesami rozwojowymi w naturze, opisanymi przez Charlesa Darwina, oraz procesami w gospodarce, można jednak dopatrzyć się pewnych analogii. „Przyroda rządzi się mądrymi zasadami, które mogłyby śmiało znaleźć zastosowanie również w gospodarce”- wyjaśnia Frederik Fleischmann z Berlińskiego Towarzystwa Doradczego EVOCO, specjalizującego się w tzw. menedżmencie ewolucyjnym. W ten sposób towarzystwo usiłuje przerzucić rodzaj pomostu między naturą i gospodarką. A konkretnie chodzi o przeniesienie strategii, sprawdzonych w przyrodzie i w procesie ewolucji, do procesów organizacyjnych i gospodarczych w przedsiębiorstwach.

Uczyć się od natury, uczyć się zwyciężać

Świat techniki od dłuższego czasu czerpie swą wiedzę z rozwiązań w przyrodzie. Na przykład za wzór dla konstrukcji zapinania na rzepy posłużyły właściwości rośliny o tej samej nazwie. Z kolei producent sprzętu sportowego Speedo wzorował się w produkcji kostiumu do nurkowania na strukturze skóry rekina. Menedżment ewolucyjny idzie jeszcze dalej i usiłuje rozwiązania z przyrody zastosować w działaniach i procesach gospodarczych. Frederik Fleischmann wymienia kilka dyscyplin, które mogą mieć z tego wyjątkowo duże korzyści: organizację, strategię, konkurencję, kooperację i innowację.

Przedsiębiorstwem, które zastosowało menedżment ewolucyjny w praktyce, jest firma BRAHMS zajmująca się biotechnologią. Jej prezes Metod Miklus przyznaje, że menedżment ewolucyjny nie tylko pomógł firmie, lecz również jemu samemu. Dzięki tej metodzie odnosi obecnie większe sukcesy i pracuje o wiele wydajniej.

Poskoczek mułowy przykładem

Pomysłowość i umiejętność przystosowania się odgrywa wielką rolę zarówno w zmieniającym się w wielkim tempie świecie gospodarczym, jak i w naturze. Mendżment ewolucyjny wychodzi z założenia, że w wielu przedsiębiorstwach jest ukryty wielki potencjał innowacyjności, podobnie jak w przyrodzie. Za przykład może posłużyć poskoczek mułowy, który jest właściwie rybą, ale dzięki specjalnie skonstruowanym płetwom może też sprawnie poruszać się po lądzie, wspinać się, a nawet skakać, polując na przelatujące owady.

Natomiast w gospodarce za przykład ukrytej innowacyjności można uznać technikę wysyłania sms-ów. Te krótkie wiadomości traktowane były początkowo jako trick, techniczna forma gry programistów, którzy wykorzystywali wolne moce telefonii komórkowej. Nikt wtedy nie przypuszczał, że technika ta przyjmie się i stanie się żyłą złota dla branży telekomunikacyjnej.

Wzmocnieni z kryzysu

W zwalczaniu kryzysu gospodarka światowa może wiele nauczyć się od matki natury. Wystarczy przyjrzeć się dokładniej procesom ewolucji. Na przykład z faktu, że przed 65 milionami lat wymarły dinozaury, ale przeżyły niewielkie w porównaniu z nimi ssaki, wynika interesujący wniosek. Ssaki przeżyły dlatego, że wykorzystywały  mądrzej niż dinozaury zasoby naturalne. Jednocześnie miały lepszy słuch i mogły szybciej reagować na zagrożenia. Generalnie  w toku ewolucji przeżyły tylko te gatunki, które najlepiej przystosowały się do otoczenia i oszczędniej gospodarowały zasobami naturalnymi.

Podobne zasady obowiązują, zdaniem Frederika Fleischmanna z Towarzystwa Doradczego EVOCO, w kryzysie gospodarczym. Za przykład może posłużyć branża samochodowa. Najlepiej dostosowują się ci producenci, którzy inwestują i wprowadzają techniki oszczędne w zużyciu paliwa. „Takie firmy wyjdą z kryzysu wzmocnione” – tłumaczy ekspert.

Współcześni biolodzy zajmujący się ewolucją podkreślają niezmiennie ważność symbiozy we wszelkich układach i współzależnościach. Antylopy gnu oraz zebry łączą się w afrykańskiej sawannie w stada, ponieważ jedne lepiej widzą, drugie lepiej słyszą i w ten sposób mogą lepiej chronić się przed niebezpieczeństwem.

Menedżment ewolucyjny wykorzystuje to zjawisko podkreślając, że współpraca jest w gospodarce tak samo ważna, jak mądre traktowanie konkurencji. Za przykład może posłużyć niemiecki przewoźnik lotniczy Lufthansa, która w czasie branżowego kryzysu w latach 90. zainicjowała powstanie StarAlliance - sojuszu z innymi liniami lotniczymi - i wyszła z kryzysu obronną ręką.

(Mareike Theisling/ Alexandra Jarecka, Deutsche Welle - Redakcja Polska)wtorek, 20 grudnia 2011, gazeta.praca

Polecane wpisy

Komentarze
testeq
2011/12/20 13:25:58
To ciekawe. Prawa natury polegają na tym, że silniejszy zżera słabszego. Wreszcie ktoś ujawnił niewygodną prawdę o kapitalizmie!
-
Gość: awer, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/12/21 19:26:03
Za teoria Darwina

jest najbardziej znany utrzymanek budzetowki, czyli Balcerowicz
-
Gość: avery, *.aster.pl
2011/12/21 23:48:46
A najważniejsze co przeszło z natury do ekonomii i gospodarki to pasożytnictwo, czyli żerowanie darmozjadów i oszustów na żywych organizmach społeczeństw (klientów, pacjentów, małych firm, emerytów, i innych)
-
Gość: , *.net.upcbroadband.cz
2011/12/22 02:33:54
Oczywiscie, ze przedsiebiorstwa czy nawet panstwa podlegaja ewolucji.
Ale autor chyba niedokladnie rozumie temat.

Przyczyna kryzysu jest prosta. Komorki organizmu podobnie jak ludzie nie sa bezwzglednie altruistyczne. I ostatnio pod wplywem czynnika rakogennego (wspolczesnej kultury i postaw moralnych) coraz wiecej komorek "rakowieje",
dodatkowo organizm chinski gryzie nas w tylek.

Jaki jest efekt kazdy widzi. Jakie jest rozwiazanie?
Koniec wypaczonego egoizmu w ktorym zabijamy komus innemu stado krow zeby samemu zyskac szklanke mleka...
-
Gość: , *.dynamic.gprs.plus.pl
2011/12/28 11:28:32
TEMAT bardzo mnie wzruszył- poniewasz jestem rencistą nie z wyboru z najniszym dochodem zadnej pracy zakas. Zwruciłem się do O.P.S. O pomoc-jakie było moje zdziwienie jak przet Swietami została mi przyznana w Kwocie 250zł -a zaznacam ze same leki to przesło 120+zł a opłaty. A zapytuje czy te PANIE tesz miały tyle samo na swieta jak mi przyznały?czy moj zołodek jest inny? Tak bo ludzie chozy nie bedą sie upominac ani (strajkowac) to mozna znim robic jak się chce. POZDRAWIAM
-
2013/01/18 13:41:53
darmowe druki ips powinny zostać wypełnione przez menedżera?