Praca nie musi być nudna ! Najdziwniejsze i najzabawniejsze historie z rynku pracy - wyszukuje redakcja GazetaPraca.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Praca zdalna jest normalna

Czyżby tradycyjny dzień pracy, czyli 8 godzin za biurkiem, z wolna odchodził do lamusa?

Praca stacjonarna, co prawda, jeszcze nie wylądowała na śmietniku historii, ale jak wynika z badań Forrester Research nie jest wykluczone, że tak się stanie. Ten niezależny instytut badawczy, przeprowadził 22 września 2011 r. badanie na grupie prawie 5 tys. amerykańskich informatyków. Jak się okazuje, już połowa pracowników sektora IT w USA dzieli czas pracy między biuro, a dom i inne miejsca, z których może pracować zdalnie. Sonda instytutu pokazuje również, że im wyższe miejsce zajmuje pracownik w firmowej hierarchii, tym mniej czasu spędza przy biurku - tylko co trzeci kierownik zarządza cały dzień z gabinetu. Jeszcze fajniej mają dyrektorzy - tylko jeden na dziesięciu pracuje zza biurka. Dla kontrastu, pośród szeregowych pracowników IT stosunek ten układa się niemal po równo - 53 proc. jest "przykute" do tradycyjnego stanowiska pracy. Duża popularność pracy zdalnej, potwierdza pozytywny stosunek pracodawców do tego rodzaju aktywności zawodowej. Ostatecznie przecież chodzi o wynik, a nie o czas i miejsce, w którym zostanie on wypracowany. Praca na kanapie jest fajna
Co ciekawe, zdaniem badaczy z FR, praca zdalna będzie powszedniała jeszcze bardziej w następnych latach. To efekt przenoszenia coraz większej części działalności przedsiębiorstw do świata wirtualnego. Rosnąca rola portali społecznościowych jako kanałów komunikacji z otoczeniem firmy, albo zasoby "w chmurze" - czyli megabity danych łatwo dostępne dla każdej firmy - to wszystko sprawia, że pracę z użyciem tych narzędzi można równie dobrze wykonywać w domu, w parku, kawiarni, czy gabinecie.
W Polsce najpoważniejszym ograniczeniem rozwoju modelu pracy zdalnej jest ciągle mentalność pracodawców. Potwierdza to Patrycja Chodzeń z Dinners Club Polska. - Ta idea nie będzie funkcjonować w Polsce w pełni, dopóki pracodawcy nie zaczną rozliczać swoich pracowników z postawionych przed nimi zadań, a nie czasu spędzonego w biurze. Ostatecznie chodzi przede wszystkim o rezultaty, a nie o liczbę godzin spędzonych za biurkiem - tłumaczy. Wraz ze zmianami na rynku pracy, polscy pracodawcy będą musieli jednak wyleczyć się z przekonania, że na swoją pensję pracownik nie zarabia „wysiadując” krzesło w siedzibie przedsiębiorstwa. 

piątek, 07 października 2011, gazeta.praca

Polecane wpisy

Komentarze
kalbi
2011/10/07 18:07:53
Praca zdalna jest fajna, jeśli ma się do tego odpowiednie warunki i odpowiednie zaparcie/samodyscyplinę. Gorzej jak wokoło toczy się życie domowe, a Ty przecież pracujesz. Samoorganizacja, dobry terminarz lub kalendarz to podstawa, bo inaczej czas leci a robota nie idzie.
-
Gość: pracodawca, *.broadband.corbina.ru
2011/10/13 20:16:13
Najpoważniejszym ograniczeniem rozwoju modelu pracy zdalnej nie jest ciągle mentalność pracodawców, a ciągle brak samozdyscyplinowanych pracowniów.
-
maczek0
2011/10/19 18:13:39
Gorzej, jeśli ktoś ma prace którą niekoniecznie wykonuje przy komputerze i siłą rzeczy musi wykonywać ją w miejscu pracy ;)
-
Gość: fiona, *.retsat1.com.pl
2011/10/23 21:00:52
moze i praca zdalna jest normalna,jednak dla mnie bardziej mobilizujące jest zwlec sie z łózka ,umalować ,przyczesać i dotrzec do biura ,zamiast rozmawiac z klientami w przerwie miedzy mieszaniem pomidorówki....:)Ale kazdy ma innaczej...
-
Gość: Praca Zdalna, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/01/09 07:48:22
Brak samodyscypliny u pracowników zdalnych nie jest problemem, jeśli pracodawca rozlicza ich za efekt. Jak można mieć pretensje do pracownika, że czegoś nie zrobił, jeśli przełożony nawet nie wie, czego od niego oczekuje? Zdecydowanie zgadzam się z autorem tekstu, że liczy się przede wszystkim wynik!
-
Gość: wika76, *.osk.enformatic.pl
2012/02/28 17:11:33
zapraszam na strone